Czy mam kanapę YouTubera? Jak poznałem Kasię, moją modelkę? Czy sprzęt za 3 tysiące złotych jest lepszy niż sprzęt za 15 tysięcy złotych? Przekonajmy się! Sony A7 III vs Panasonic Lumix G7!
Film. Sesja. Jaka jest prawda? Oczywiście jak to zwykle bywa – leży po środku. Nagrywałem nowe wideo z Kasią, ale widząc jak jest dookoła pięknie nie potrafiłem przy okazji nie zrobić sesji! Na ruchowym obrazie możecie obejrzeć jak poznałem Kasię, oraz bitwę dwóch kamer – Sony A7 lll oraz Panasonic Lumix G7 wraz z obiektywami Zeiss Batis 85mm f/1.8 oraz Lumix 42.5mm f/1.7. Aparaty dzieli różnica 5 krotna w cenie! Test odpowiada na pytanie – czy warto płacić aż tyle? A sesja to czysta awangarda. Kilka kadrów pięknej jesieni i tego „surowego” klimatu który uwielbiam – zero liści na drzewach, odcienie pomarańczy oraz szarości. Kocham! A z drugiej strony – był to najcieplejszy dzień jesieni, więc postanowiliśmy, że czas ostatni raz w tym roku zdjąć buty i zrobić letnie, wręcz wakacyjne zdjęcia! Mam nadzieję, że znajdziecie tutaj coś dla siebie, albo zdjęcia albo film Zapraszam na mój kanał YouTube gdzie więcej takich materiałów!
Rozpoczęcie testu – 10:35
Ważne informacje dot. testu:
– W obu aparatach zostało wyłączone jakiekolwiek wyostrzanie obrazu, i nie zostało dodane w post-produkcji
– Obraz po kolor korekcji obejmuje również różnice w balansie bieli, ponadto w przypadku sloga 3 została użyta konwersja Slog Gammut do Rec.709
– Profil Neutralny został użyty, ponieważ gwarantuje najlepsze kolory wraz z dynamiką taką samą jak profil cine4
– W 30 klatkach wystąpił delikatny crop sensora, zarówno w Sony jak i Panasonicu, stąd odległość modelki jest nieznacznie inna
– W przypadku użycia innego profilu niż Slog3 w Sony, można by uzyskać ładniejsze barwy obrazu w trybie zwolnienia i full HD, poświęcając 14 stopniową dynamikę. Czy źle zrobiłem, że z tego nie skorzystałem? Nie wiem, myślę że mimo tego Slog3 w tak małym bitracie dalej sobie poradził bardzo dobrze 🙂
– Autofocus w Panasonicu połączony z obiektywem najwyższej klasy, prawdopodobnie dałby trochę lepsze rezultaty.
Instagram Kasi: https://www.instagram.com/kaminskatarzyna/
Sprzęt użyty w filmie:
– Sony A7 lll (aparat główny)
– Panasonic Lumix G7
– Zeiss Batis 85mm f/1.8, Panasonic G 42.5 mm f/1.7, Sigma Art
35mm f/1.4 FE (obiektywy)
– Canon 70D + Kit Lens
– Jakieś dwa mikrofony krawatowe z aliexpress
Dzisiaj test dwóch aparatów! Razem z obiektywem jeden kosztuje 3000zł, a drugi 15 000zł! Po co taki test?
Bez dwóch zdań, nasze telefony nagrywają coraz lepsze wideo, sam używam mojego telefonu jako dodatkową kamerę w swoich filmach (no, w jednym tak zrobiłem) lecz dalej tego typu urządzenie nie sprawdzi się, gdy chcemy nagrać film, który będzie wyglądał naprawdę profesjonalnie – czyli będzie posiadał głębie ostrości – czyli rozmycie drugo i trzecioplanowych elementów. Większa matryca niż ta z telefonu zapewni nam również głębie obrazu, czyli efekt 3D.
Dzięki kupnie kamery mamy również pełną kontrolę nad obrazem – możemy zmieniać przestrzeń barw, kontrolować przysłonę, iso oraz przede wszystkim – zmieniać obiektywy. Z tych i wielu więcej powodów w dalszym ciągu kupujemy aparaty oferujące funkcję nagrywania wideo, nawet gdy nie zajmujemy się tym profesjonalnie.
A jeśli chcemy wejść na rynek filmowy – wciąż musimy sobie odpowiedzieć pytanie – czy musimy kupować najdroższy sprzęt tego typu, by zacząć swoją karierę?
Pytania, które musimy sobie dzisiaj zadać – Czy kamera niskobudżetowa zapewni mi obraz porównywalny z tym, co widzimy w kinach? Czy żeby nagrać swojego kota potrzebuje wydać kwotę, jaką musiałbym wydać na zakup kilku telefonów? Czy dziewczyna, będzie wyglądać piękniej w tym, czy w tym aparacie? Czy mając ten tańszy aparat, wciąż będę akceptowany przez swoich przyjaciół? I najważniejsze – czy jest różnica między tymi dwoma aparatami i jak bardzo jest zauważalna? Co mi da droższy sprzęt, czego mi nie da tańszy sprzęt? Czy wyjściowy materiał wideo nie spali mi komputera, gdy będę chciał go zmontować? Tyle pytań i tak mało odpowiedzi!
Spokojnie, przyszedłem uratować was od wszystkich wątpliwości w waszych głowach – i przywlokłem ze sobą najbardziej popularną kamerę niskobudżetową – Panasonic Lumix G7, i i najbardziej popularną kamerę wyżej budżetową – Sony A7 lll. Nie mam na potwierdzenie tych tez żadnych badań, ale są to bardzo znane modele w swojej cenie.
Oczywiście muszę zaznaczyć, że tak naprawdę to są aparaty, i tworzą również fantastyczne zdjęcia – ale dzisiaj skupimy się tylko na ich funkcjach wideo. w obu przypadkach będziemy testować je z obiektywem portretowym – czyli 85mm. Różnica jest taka, że Sony to aparat pełnoklatkowy, więc mamy tutaj naprawdę obiektyw 85mm – Zeiss Batis, a aparat Panasonica ma mniejszą matrycę – nazywającą się Mikro 4/3. By osiągnąć ekwiwalent 85mm, musimy użyć tutaj obiektywu 42.5mm. Oba te obiektywy mają przysłonę około f/1.8, mówię około – bo ten z panasonica ma f/1.7, ale różnica będzie praktycznie niezauważalna. To co będzie natomiast zauważalne – mniej intensywne rozmycie tła w Panasonicu, wynikające z mniejszej matrycy. Jeśli chcielibyśmy uzyskać tak samo wyglądające rozmycie tła, musielibyśmy przymknąć przysłonę w obiektywie sony do f/3.6. Ale nie chodzi nam tutaj o to, by zrobić testy laboratoryjne, będziemy testować te aparaty, tak jakbyśmy ich naprawdę używali.
Wycisnę z obu aparatów jak najwięcej się da. Chciałbym również rozwiać wątpliwość – dlaczego używam jednego z tańszych obiektywów na panasonicu, i jednego z najdroższych na Sony? Kupując aparat niskobudżetowy, kierujemy się budżetem – czyli nie chcemy wydawać dużo pieniędzy – więc zakładam że kupimy również jeden z tańszych obiektywów. To samo tyczy się drugiego aparatu – gdy kupujemy drogi aparat, kupujemy również dobry obiektyw który wykorzysta potencjał dużego sensora. A poza tym – mam tylko te dwa obiektywy.
Przetestujemy 4K, przetestujemy zwykłe full HD, zwolnienia, auto-fokus i odpowiemy sobie na pytanie – czy warto zapłacić 5 razy więcej za aparat Sony?
Jeśli nie będę ultra dokładny w teście – musicie mi to wybaczyć, bo tak jak mówiłem, chcę wam pokazać jak ja osobiście używam tych aparatów, i używać ustawień które mi się najlepiej sprawdzały.
(dalsza część improwizowana i nie posiada skryptu)
Lokalizacja: Rybnik, Wodzisław Śląski
Subskrybuj kanał na Youtube!